hero background

Blog

Praca

List motywacyjny

8 marca 2018, Author: admin


Wysyłając swoje zgłoszenie do jakiejkolwiek pracy, warto załączyć do dokumentów aplikacyjnych również list motywujący. Jest to bardzo ważny papier, który może stanowić wizytówkę kandydata w pigułce. Kiedy pracodawca otrzymuje setki rozmaitych CV, nie ma szans na to aby czasowo zorganizować wszystko tak, żeby móc zaangażować się w przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych z każdym po kolei. Niestety wiele, nawet dobrych kandydatur jest odrzucanych z powodu m.in. nieskompletowania dołączanych do wiadomości dokumentów. W związku z tym, jeżeli chcesz pokazać się, jako ktoś solidny, sumienny i podchodzący do przyszłej pracy w sposób odpowiedzialny i poważny, warto abyś zawarł w mailu czy liście cały zestaw papierów na swój temat.
List motywacyjny jest także znakomitym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają żadnego większego doświadczenia i którzy mają puste CV. Nie wysyłajmy nieuzupełnionego życiorysu, ale postarajmy się przede wszystkim pokazać swoje dobre strony. Czasem bardziej niż wypchane rozmaitymi pozycjami życiorysy cenione jest zaangażowanie. W pozycjach wymienianych w słupku w CV nie masz jak pokazać swej determinacji do pracy i chęci nawiązania współpracy.
Dlatego też więcej na ten temat będziesz mógł przedstawić właśnie w charakteryzowany tu liście motywacyjnym. Pamiętaj jednakże, aby nie zawierać w tej wizytówce Twojej osoby nieprawdy, bo zbyt 'podrasowane' dokumenty aplikacyjne i tak są od razu wychwytywane a różnica widoczna jest gołym okiem po paru zdaniach zamienionych z zaproszonym na rozmowę. Przygotowując list motywacyjny masz także sposobność podparcia się wielorakimi już gotowymi formami i wzorami, jakie są zawarte na różnorodnych stronach internetowych. Takich adresów www, które są kopalnią informacji wszelakich na temat mile widzianego przez pracodawców sposobu formułowania dokumentacji aplikacyjnej jest dzisiaj cała masa.
Warto jednak jedynie podpierać się tym wzorem a nie czynić z niego naszej własnej wizytówki. Kopiowanie pustych frazesów zawartych w takich szablonowych dokumentach nie jest dobrym zwyczajem.